DIOCESE OF MARQUETTE

SUMMER MASS TIMES 2013

 

AHMEEK

Our Lady of Peace

No Mass

 

ASSININS

The Most Holy Name/Saint Kateri Tekawitha

Sun: Noon

 

AUTRAIN

St. Therese

Sun: Noon

 

BARAGA

St. Ann

Sat: 4:30 pm

Sun: 10:30 am

 

BARBEAU

Holy Family

Sun: 9:15 am

 

BARK RIVER

St. Elizabeth Ann Seton

Sat: 5 pm

Sun: 8 & 10 am

 

BAY MILLS

Saint Kateri Tekakwitha

Sat: 4:30 pm

Sun: 11 am

 

BERGLAND

St. Ann

Sun: 11 am

 

BESSEMER

St. Sebastian

Sat: 4 pm

Sun: 8:30 am

 

BIG BAY

St. Mary

Sat: 5 pm (July – August only)

Sun: 10:30 am 

 

BRIMLEY

St. Francis Xavier

Sun: 9 am

 

CALUMET

Sacred Heart

No Mass (During Sacred Heart painting project of June 8 to July 28)

Sun: 11 am (Upon completion of painting project, Mass will resume on Aug. 4)

 

St. Paul the Apostle

Sat: 4 pm (June 9 - Sept. 29)

Sun: 9 am

Sun: 11 am (During Sacred Heart painting project of June 9 to July 28)

 

CASPIAN

St. Cecilia

Sun: 8 am & noon

 

CHAMPION

Sacred Heart

Sun: 10:30 am

 

CHANNING

St. Rose

Sat: 5 pm

Sun: 9:30 am

 

CHASSELL

St. Anne

Sat: 5:30 pm

Sun: 9 am

 

COOKS

St. Mary Magdalene

Sun: 8:30 am

 

COPPER HARBOR

Our Lady of the Pines

Sun: 11:30 am

 

CRYSTAL FALLS

Guardian Angels

Sat: 4 pm

Sun: 9 am

 

CURTIS

St. Timothy

Sat: 7 pm (June – August)

Sun: 11 am

 

DETOUR

Sacred Heart

Sat: 7 pm

 

DOLLAR BAY

St. Francis of Assisi

Sun: 9 am 

 

DRUMMOND ISLAND

St. Florence

Sat: 4:30 pm

 

EAGLE HARBOR

Holy Redeemer

Sun: 9 am

 

ESCANABA

St. Anne

Sat: 4:30 pm

Sun: 8:30, 10:30 am & 6:30 pm

 

St. Joseph & St. Patrick

Sat: 4 pm

Sun: 9 & 11:30 am

 

St. Thomas the Apostle

Sat: 4 pm (until May 2014)

Sun: 11 am (until May 2014)

 

EWEN

Sacred Heart

Sun: 9 am

 

FOSTER CITY

St. Joseph

Sun: 11 am

 

GARDEN

St. John the Baptist

Sun: 10:30 am

 

GERMFASK

St. Therese

Sun: 9 am

 

GLADSTONE

All Saints

Sat: 4:30 pm

Sun: 8:30 & 10:30 am

 

Holy Family

Sat: 4 pm

Sun: 8 & 10 am

 

GOETZVILLE

St. Stanislaus Kostka

Sun: 11 am

 

GRAND MARAIS

Holy Rosary

Sat: 4 pm

 

GULLIVER

Divine Infant of Prague

Sat: 4 pm

 

GWINN

St. Anthony

Sat: 4 pm

Sun: 10:30 am

 

HANCOCK

Church of the Resurrection

Sat: 4:30 pm

Sun: 10:30 am

 

HERMANSVILLE

St. John Neumann

Sat: 5:30 pm

 

HESSEL

Our Lady of the Snows

Sun: 8:30 am

 

HOUGHTON

St. Albert the Great

Sun: 11 am (& 7 pm during MTU year)

 

St. Ignatius Loyola

Sat: 5 pm

Sun: 9:30 am

 

IRON MOUNTAIN

Immaculate Conception

Sat: 4 pm

Sun: 9 & 11 am

 

St. Mary & St. Joseph

Sat: 5:15 pm

Sun: 8 & 10 am

 

IRON RIVER

St. Agnes

Sat: 4 pm

Sun: 10 am

 

IRONWOOD

Our Lady of Peace

Sat: 4 pm

Sun: 8 & 11 am

 

ISHPEMING

St. John the Evangelist

Sat: 4:30 pm

Sun: 9 am

 

St. Joseph

Sat: 5 pm

Sun: 9:30 am

 

KINGSFORD

American Martyrs

Sat: 4:15 pm

Sun: 8 & 10:15 am

 

St. Mary Queen of Peace

Sat: 4:30 pm

Sun: 8 & 10 am

 

LAKE LINDEN

St. Joseph

Sat: 4 pm

Sun: 8 & 10 am

 

L’ANSE

Sacred Heart of Jesus

Sun: 9 am

 

MACKINAC ISLAND

St. Anne

Sat: 5:30 pm

Sun: 10:30 am (8:30 and 10:30 am until Labor Day)

 

MANISTIQUE

St. Francis de Sales

Sat: 5:30 pm

Sun: 9 & 11 am

 

MARENISCO

St. Catherine

Sun: 8 am

 

MARQUETTE

St. Christopher

Sat: 5:30 pm

Sun: 10 am

 

St. Louis the King

Sat: 4:30 pm

Sun: 9 & 11:15 am

 

St. Michael

Sat: 5 pm

Sun: 8:30 & 10:30 am (& 7 pm beginning Aug. 25)

 

St. Peter Cathedral

Sat: 4 pm

Sun: 8 & 10:30 am, & 6 pm; 1 pm in Chapel (Low Mass, Latin 1962 Missal)

 

MENOMINEE

Holy Redeemer

Sat: 5:30 pm

Sun: 10:30 am

 

Holy Spirit

Sat: 4 pm

Sun: 7:30 & 10:15 am

 

Resurrection

Sat: 4:30 pm

Sun: 8 & 10 am

 

MORAN

Immaculate Conception

Sun: 11 am

 

MUNISING

Sacred Heart

Sat: 4 pm

Sun: 10 am

 

NADEAU

St. Bruno

Sun: 9:30 am

 

NAHMA

St. Andrew

Sat: 5 pm

 

NAUBINWAY

St. Stephen

Sun: 11:30 am

 

NEGAUNEE

St. Paul

Sat: 5 pm

Sun: 10:30 am

 

NEWBERRY

St. Gregory

Sat: 6:30 pm

Sun: 9 am

 

NORTHLAND 

St. Joseph

Sun: 8:30 am (June – August)

 

NORWAY

St. Mary

Sat: 4 pm

Sun: 10 am

 

ONTONAGON

Holy Family

Sat: 6 pm

Sun: 9 am

 

PALMER

Our Lady of Perpetual Help

Sun: 9 am

 

PARADISE

Our Lady of Victory

Sat: 4 pm

 

PERKINS

St. Joseph

Sun: 11 am

 

RAPID RIVER

St. Charles Borromeo

Sat: 4:30 pm

 

REPUBLIC

St. Augustine

Sat: 7 pm

 

ROCKLAND

St. Mary

Sat: 4 pm

 

RUDYARD

St. Joseph

Sat: 5 pm

Sun: 9 am

 

SAULT STE. MARIE

Holy Name of Mary

Sat: 4 pm

Sun: 9:30 & 11:30 am

 

St. Isaac Jogues

Sat: 6 pm

Sun: 11 am

 

St. Joseph

Sat: 5 pm

Sun: 8 &10 am

 

SOUTH RANGE

Holy Family

Sun: 11 am

 

SPALDING

St. John Neumann

Sat: 4 pm

Sun: 8 am

 

ST. IGNACE

St. Ignatius Loyola

Sat: 5 pm

Sun: 9 am

 

STEPHENSON

Precious Blood

Sat: 4 pm

Sun: 7 (Extraordinary Form Latin Mass) & 8:30 am

 

SUGAR ISLAND

Sacred Heart

Sat: 6:15 pm

 

TRENARY

St. Rita

Sun: 9 am

 

TROUT LAKE

St. Mary

Sun: 11:30 am

 

VULCAN

St. Barbara

Sat: 6 pm

Sun: 8 am

 

WAKEFIELD

Immaculate Conception

Sat: 6 pm

Sun: 10:30 am

 

WATERS-MEET

Immaculate Conception

Sat: 4 pm

Sun: 9:30 am

 

WELLS

St. Anthony of Padua

Sun: 9 am (until May 2014)

 

WHITE PINE

St. Jude

Sun: 11 am




Diocese of Marquette ~ 1004 Harbor Hills Drive, Marquette, MI 49855 ~ (906) 225-1141

CONTACT US