St. Joseph Association
Diocese of Marquette
 
Board of Trustees by Age Group Representation
 
YEARS OF SERVICE TO THE DIOCESE (UNDER 20 YEARS) 
(Two Representatives)
Rev. Francis DeGroot (2nd Term - Expires Dec 2019)
Rev. Glenn Theoret (2nd Term - Expires Dec 2019)
 
YEARS OF SERVICE TO THE DIOCESE (OVER 20 YEARS)
(Three Representatives)
​Rev. Benedetto Paris (1st Term - Expires Dec 2021)
Rev. Jeff Johnson (1st Term - Expires Dec 2021)
Rev. Rick Courier (1st Term - Expires Dec 2022)

SENIOR PRIESTS 
(Two Representatives)
Rev. Msgr. John (Jed) Patrick (1st Term - Expires Dec 2022)
Rev. Michael Vichich (1st Term - Expires Dec 2022)
 
BISHOP OF THE DIOCESE OF MARQUETTE
Most Rev. John F. Doerfler
 
LAY TRUSTEE 
(Coincides with term on the MCC Lay Employees’ Retirement Board)
Mr. Steven Tackman (1st Term - Expires Dec 2020)
 
MEMBERS-AT-LARGE 
(One or more appointed members, 3-year terms)
None
 
DIOCESAN STAFF (Non-voting)
Timothy D. Thomas, Executive Director of Administration & Finance
 
OFFICERS FOR 2019
President
Rev. Glenn Theoret
Vice President
Rev. Benedetto Paris
Interim Treasurer
Rev. Glenn Theoret
Secretary
Rev. Francis DeGroot
 
 
 
Diocese of Marquette ~ 1004 Harbor Hills Drive, Marquette, MI 49855-8851 ~ (906) 225-1141
CONTACT US | Login